Dúlai támogatás

Ki a dúla?

Régen a bába mellett, – aki a szülés során a testtel, a szülés élettani folyamataival foglalkozott – jelen voltak az úgynevezett támasztó asszonyok, akik imádkoztak, megnyitották a teret és támogatták az anyát gyengédséggel, teljes figyelemmel, szeretettel (például Erdélyben hosszú időn keresztül így szültek az asszonyok).

Ma a dúlák veszik át ezt a szerepet, folyamatos érzelmi támogatást, fizikai komfortot, segítséget és információt nyújtva a szülés előtt, alatt, után az anyának, a párnak, az egész családnak. Ennyivel több ma a dúlák szerepe, mert nemcsak a szülés alatt támogatják a családot, hanem jelen vannak a szülés előtt illetve a gyermekágyas időszakban is.

A dúla görög eredetű szó, jelentése ‘anyát gondozó’, asszonytársi segítő.

Olyan valaki, aki a várandóság és a szülés élettanának, folyamatainak ismeretén kívül mély empátiával rendelkezik, képes az anyát és a családot a szülésre való objektív és testi, lelki, érzelmi felkészülésben kísérni, támogatni. Majd a vajúdás és szülés alatt folyamatos jelenlétével, figyelmével segíti az anyát és a babát a szülés, megszületés folyamatának minél teljesebb, természetesebb megélésében. A szülés, születés után pedig a család igényeinek figyelembevételével támogatja az első napok, hetek problémáinak, kérdéseinek megoldását, az új család születését, az anya és a baba gyermekágyas heteiben a minél nagyobb nyugalomban történő egymásra hangolódását, és a testi, lelki regenerálódást, a szülés/születés feldolgozódását.

Ezt a támogatást, jelenlétet biztosítom azoknak a családoknak, akik hozzám fordulnak.

Várandósság alatt, szülésre hangolódás

Ebben az időszakban a dúlai támogatás nagyon fontos lehet mind fizikai, mind érzelmi vonatkozásban. Jelenleg rengeteg könyv, információ áll a babát váró pár rendelkezésére, de egyik sem személyre szabott, a könyvek nem válaszolnak, nem oszlatnak el kételyeket, nem szánnak elegendő időt az egyéni problémák kezelésére, a megélések megbeszélésére. A dúlai találkozások, beszélgetések mindezeket a hiányokat pótolják és egyúttal lehetőséget adnak, hogy a szülőpár és a kísérő, aki vállalja, hogy a teljes szülés folyamata alatt teljes figyelemmel jelen lesz jobban megismerjék egymást, összehangolódjanak.

A várandósság alatti találkozások során megoszthatod velem a várandóssággal és szüléssel kapcsolatos érzéseidet és elképzeléseidet. Megválaszolom kérdéseidet, hogy a számodra szükséges elegendő és megfelelő ismeretek birtokában dönthess arról, hogyan, milyen körülmények között hozod világra gyermeked. Mi a számodra leginkább biztonságot nyújtó környezet, ahol leginkább bele tudsz merülni a rád/rátok váró folyamatba. A szülésre való informális felkészülés mellett Biodinamikus KranioSzakrális Terápiával és masszázzsal támogatom testi, lelki kényelmedet. Budapesten Zuglóban tudunk találkozni, beszélgetni. Skype-on vagy messengeren az egész ország területéről és külföldről is elérhető vagyok.

A fizikai és érzelmi ráhangolódáson kívül ennek az időszaknak nagyon fontos eredménye lehet az, ha együtt elkészítjük a szülési tervedet, aminek megléte segít abban, hogy a szülés alatt a pároddal együtt könnyebben tudjatok dönteni, reagálni és választ adni az esetlegesen megjelenő újabb és újabb helyzetekre, eseményekre, választani a lehetőségek közül, ismerve a meghozott döntéseitek kockázatát, hatását.

Gyermekágyban, postpartum dúla

Nagyon fontos, hogy közvetlenül a szülés utáni időszakban, ami definíció szerint 6 hétig tart – az anyának elegendő ideje legyen pihenni, összehangolódni az újszülött babájával. Fontos hogy mind testileg, mind lelkileg ne kelljen másra figyelnie csak a babájára, a szűkebb családjára és saját magára. Erre azért van óriási szükség, mert ebben az időszakban az anya nagyon nyitott állapotban van mind testileg, mind lelkileg, emiatt nagyon fontos védeni ezt az időszakot. amíg be nem “zárul”. Azaz a teljes folyamat nem a szüléssel, születéssel zárul le, hanem eltart a gyermekágyas időszak végéig. Ez fizikailag azt jelenti, hogy a testben hatalmas változások zajlanak, sebgyógyulás, a méh visszarendeződése, hormonális változások, a tejtermelés beindulása és beállítódása a megfelelő szintre.

Mindezek rengeteg energiát vonnak el az anyától. Ha türelemmel van, pihen, megfelelően táplálkozik, akkor ezek a folyamatok gyönyörűen lezajlanak a 6 hét alatt. Ehhez az is szükséges hogy a háztartás, saját maguk ellátása ne vigye el energiáinak nagy részét. Ezenkívül számára teljesen új helyzetek, feladatok merülnek fel, aminek megoldása során jó, ha van kihez fordulnia. A következőképpen segíthetek gyermekágyas dúlaként:

  • az újszülött körüli gondoskodási teendőkben (ha igényled, hogy elegendő időt tudj pihenni)
  • támogatlak a nehezebb helyzetekben
  • szívesen támogatom a folyamataitokat biodinamikus kranioszakrális kezeléssel, ha erre van szükségetek
  • megfogom a gyermeked, amíg lezuhanyozol például vagy csak egy rövid időt magadban szeretnél lenni
  • meghallgatom a történetedet, megbeszélhetjük gondolataidat, kérdéseidet, támogatlak a szülés megélésének feldolgozásában – ítélkezés nélkül
  • nagyobb gyermek(ek)kel is örömmel foglalkozom
  • háztartási feladatokban
  • és ami Neked egyénileg jól esik, amire szükséged van
Nagyon fontos, hogy az anya és az újszülött egysége, amely a méhen belül olyan hosszú ideig fennállt, a szülés után annyi ideig maradjon meg amennyi ideig arra az újszülöttnek szüksége van és csak lassan, fokozatosan, a baba igényeit, tempóját figyelembe véve kezdődjön el a szeparáció.