BKST

BKST újszülötteknek, babáknak

A születés után az újszülötteknek alkalmazkodniuk kell az új életfeltételekhez – meg kell tanulniuk tüdővel lélegezni, táplálkozni, megemészteni és kiválasztani az elfogyasztott táplálékot és kapcsolódni elsődleges gondozóikkal. Az újszülöttek kapcsolódnak a külső világgal, de aztán befelé fordulnak és visszatérnek, – hasonlóan azokhoz a változásokhoz, folyamatokhoz, amelyek az embriológiai és a magzati fejlődés során történtek velük. Ez a megnyílás és visszahúzódás periodikusan történik, ciklikusan, mint egy szabálytalan hullám, kicsit hasonlóan a kranioszakrális rendszerre jellemző Ár-Apály ciklusokhoz. A ciklusok normál esetben belülről indulnak, megérezve a belső lendületet, áramlást, szükségletet. Ezt a lendületet, potenciát jól lehet érzékelni egy biodinamikus kranioszakrális kezeléssel, érintéssel, és a kezelés során érezhető, hogy az egészség, az életteli potencia jelen van-e vagy külső támogatásra van szükség. Tanácsos nem sokkal a születés után kapcsolódni az újszülötthöz és érzékelni, hogy mire van szüksége.
A BKST kezelés támogatja a babát, hogy megoldja, feldolgozza a születésének érzelmi szintjeit is, ami pedig segít a korai kötődés, érzelmi kapcsolódás kialakulásában.

Ezenkívül nagyon fontos, hogy a születés erőinek lenyomatai, mintázatai feldolgozásra kerüljenek, különösen, ha különféle beavatkozások történtek.

Meg kell vizsgálni és érzékelni, hogy maradt-e a koponyában, a csontokban, a hártyákban és a folyadékokban, illetve az egész testben feszültség, nyomás, összenyomottság, csavarodás, (ha bárhol maradt, akkor annak hatása van az agyra, a mozgásfejlődésre, a gondolkodásra, az életmódra).

Célszerű ezt a vizsgálatot pár hetesen, a hátsó, kiskutacs bezáródása előtt elvégezni (ami a 2.-3. hónap táján következik be), hogy a szükséges változás könnyen megtörténhessen a bezáródás előtt.

Ha a fenti mintázatok megmaradnak a testben és a csontokban az összecsontosodás után is (ami az első évtől 23-25 éves korig tart) és a szövetek megtartják ezeket a mintázatokat, akkor annak élethosszig tartó hatása lehet. Ha a perinatális események és születési dinamikák nem tudnak megoldódni, akkor azok lenyomatot hagynak a testben. Amit újszülöttkorban vagy gyerekkorban pár kezeléssel meg lehet oldani, az potenciálisan elkerülhetővé tesz későbbi több évtizedes orvosi és pszichológiai kezelést. A szülés során tapasztalt összenyomottság és akadályok az újszülöttben számos problémához vezethetnek, mint például hascsikarás, rengeteg sírás, ingerlékenység, evési és alvási nehézségek. Amikor a BKST kezelés során szinkronizálódunk az Ár-Apállyal, az idegrendszer lenyugszik, a folyadékok, potenciák teret kapnak, hogy szabadon tudjanak áramolni, ezáltal enyhül az összenyomottság és a korlátozások érzete, aminek hatására a baba megnyugszik és visszatér a normál, egészséges állapothoz. A BKST segít érzékelni és lassan, finoman feldolgozni ezeket az eseményeket, eloszlatni a problémákat és elkerülni az élethosszig tartó hatást. A kezelés során a kezelő szabályozza önmagát, egy stabil központot, mezőt épít fel magában és maga körül, kapcsolódik a referencia-pontjaihoz, – amint ezt bármilyen kezelés esetén tesszük, – szinkronizálódik az újszülötthöz és a térhez és az újszülött tükrözi, amit eközben tapasztal.

Milyen esetekben segít a BKST és lehet hatással az újszülött későbbi életére a korai kezelés?

  • Traumatikus születés esetén, stressz, oxigénhiány, az anya gyógyszeres kezelése, orvosi beavatkozások stb. A BCST csökkentheti ezeknek az eseményeknek a hatását azáltal, hogy teret ad, kapcsolódik az embrionális erőkhöz és az Élet-Erőkhöz, a mezőhöz és támogatja az újszülöttet, hogy ő is újra kapcsolódjon a fentiekhez és megoldást találjon belülről.
  • Olyan születési dinamikák esetén, amelyeknek hosszú távú, az egész életre szóló hatása van, túl hosszú ideig eltartó vajúdás, vagy túl gyors születés, faros születés, túl hosszú kitolási szakasz, EDA, császármetszés stb. a BCST támogatásával lehetőség van újra átélni a születés folyamatát, és közben egy új, eltérő tapasztalatot szerezni, ezáltal felül lehet írni az újszülöttben korábban kialakult mintázatot.
  • Központi idegrendszeri sérülés, oxigénhiány miatti bénulás, görcsös, spasztikus bénultság, különösen a hipertonikus típusú reagál nagyon jól a kranioszakrális kezelésekre.
  • Orvosi beavatkozások vagy vizsgálatok után kialakuló érzelmi vagy fizikai sokk esetén.
  • Az úgy nevezett síró-babák, sokat síró újszülöttek esetén. (Wesselsche kritérium: a 3 héten keresztül, hetente minimum háromszor több, mint 3 órán át síró babák). A következő tüneteket tapasztalhatjuk náluk: kólika, gyomorgörcs, alvási és szopási problémák, bolygóideg aktivitása (kiegyensúlyozatlan autonóm idegrendszer).
  • Aggodalom, depresszió, autisztikus viselkedés
  • Bőrproblémák (neurodermitis)
  • Eltorzult-deformálódott nyak (torticollis) – nehézség a nyak mozgatása során.
  • A koponya asszimmetriáinak korrekciója: lehetőség van a kompresszió, csavarodás vagy bármilyen más mintázat hatásának eloszlatására tér adással, azáltal, hogy lehetővé tesszük, hogy a szövetek, folyadékok, potenciák megtalálják a kiegyensúlyozott, egészséges helyzetüket, kapcsolódásukat.
  • Szemproblémák (kancsalság, csökkent látás)
  • Lázgörcs (magas láz vagy epilepsziás roham miatt)
  • Fertőzések (fül, szem, bronchitis, tüdő)
  • Ellaposodó fej (Plagiocephaly) – a koponya aszimmetrikus torzulása esetén, amit a magzat koponyáján ugyanannak a területnek folyamatos nyomása okoz. Általában ez nem a születés során alakul ki, hanem többnyire a magzat méhen belüli elhelyezkedése okozza. Ugyanakkor kialakulhat az első hónapok alvási szokásai miatt is.
  • Gerinc torzulásai
  • Letapadt nyelv (tongue tie), – ami szopási és étkezési problémákat okozhat – miatti beavatkozás után is nagyon fontos a probléma hatásának csökkentése.